odpočinkové pozice: cesta k lepší mobilitě

Ancestrální odpočinkové pozice: Přirozená cesta k lepší mobilitě a zdraví kloubů

Zamyslel/a ses někdy nad tím, jak se v minulosti lidé pohybovali a odpočívali? Naši předci trávili každý den v přirozených polohách, které udržovaly jejich tělo zdravé, silné a mobilní. Třeba hluboký dřep (deep squat), seiza (sed na patách) nebo zkřížený sed byly součástí jejich běžného života. A právě tyto pozice mohou i nám dnes přinést mnoho výhod.

1. Přirozená biomechanika: Co tělo potřebuje, aby se cítilo dobře?

Dneska spousta lidí tráví většinu dne sezením – na židli, v autě, u stolu. Takové polohy ale našemu tělu moc nesvědčí a dlouhodobě vedou k zatuhlosti a bolestem. Přirozené pozice, jako hluboký dřep nebo zkřížený sed, naopak využívají plnou biomechaniku těla. Pomáhají nám zapojit všechny svaly, od kotníků přes kolena až po páteř, a udržují tělo pružné a zdravé.

Když třeba sedíš v hlubokém dřepu, tvé tělo se přirozeně nastavuje do stabilní pozice, kde pracují všechny svaly. A když sedíš v seiza nebo se zkříženýma nohama, udržuješ páteř rovnou, kyčle uvolněné a podporuješ celkové zdraví pohybového aparátu.

2. Principy GOATA: Inspirace v pohybu našich předků

Možná jsi už slyšel/a o principech GOATA (Greatest of All Time Athletes), které se zaměřují na to, jak naše tělo fungovalo přirozeně v minulosti. Tato „filozofie“ pohybu nám říká, že správný pohyb je jako spirála – vše se pohybuje od nohou přes kyčle až po páteř v přirozeném točivém vzorci.

Tyto odpočinkové pozice, jako dřep nebo seiza, podporují tento spirálovitý pohyb a jsou pro tělo přirozené. Když je zařadíš do každodenního života, pomůžeš svému tělu lépe fungovat a budeš předcházet bolestem zad, kolen a kyčlí.

3. Jak začít?

Někdy se může zdát, že třeba hluboký dřep nebo seiza nejsou úplně pohodlné, a to je úplně normální. Tvoje tělo se musí postupně přizpůsobit. Takže jak na to?

  • Hluboký dřep: Pokud se ti zatím nedaří udržet stabilitu, dej si pod paty složený ručník nebo malý polštář. Pomalu zkoušej prodlužovat dobu, po kterou v dřepu vydržíš.
  • Seiza: Sed na patách může být na začátku náročný na kotníky a kolena. Zkus si pod hýždě dát polštář, abys snížil/a tlak.
  • Zkřížený sed: Polštář pod kyčlemi ti pomůže udržet rovná záda a snižuje tlak na kolena. Pomalu si zvykneš a budeš v pohodě i bez něj.

Jaké přínosy tyhle polohy přináší?

Pravidelné zařazení těchto pozic do dne ti může přinést skvělé výsledky:

  • Lepší mobilita kloubů: Hluboký dřep a ostatní pozice zlepšují flexibilitu v kyčlích, kotnících a kolenou.
  • Posílení svalů přirozeně: Tyhle polohy tě donutí aktivovat svaly, které často oslábnou, když sedíme celý den na židli.
  • Podpora zdravé páteře: Zkřížený sed a seiza tě přirozeně drží v rovném sedu, což snižuje bolesti zad.
  • Psychické uvolnění: Tyto pozice pomáhají zklidnit mysl a uvolnit stres. Jsou také součástí mnoha meditačních technik, takže kromě fyzických přínosů se zklidní i tvoje mysl.

Závěrem

Zařaď ancestrální odpočinkové pozice, jako je hluboký dřep, seiza nebo zkřížený sed, do svého každodenního života. Uvidíš, jak postupně vylepšíš svoji mobilitu, udržíš klouby zdravé a zlepšíš svůj celkový pocit. Stačí začít pomalu a poslouchat svoje tělo – tyhle přirozené polohy ti přinesou spoustu benefitů!