Goata není nudná jóga s kozama
GOATA – Co to je a kde se vzala?
Jako lidi máme totiž všichni daný jednoznačný tvar pohybu, který je nejeefektivnější. Takový blueprint. Ten právě Goata popisuje srozumitelnou cestou tak, aby ho každý pochopil. Odborně řečeno popisuje biomechaniku lidského těla.

Pokud ti přijde, že jde o divný protahování, tak sis to určitě ještě nevyzkoušel. Je to dost makačka a hlavně se po tom člověk cítí skvěle a není tak rozlámanej.
O co nám při trénincích jde?
V podstatě jde o pochopení toho, jak bychom se správně měli hýbat. Tak aby to bylo zdravý pro naše tělo a nic nás dlouhodobě nebolelo. Protože když to pochopíš tak je jedno, jestli děláš Goatu, jógu, běh, plavání nebo jiný oblíbený sport. Ty principy jsou všude stejný. Není to žádná raketová věda, už od narození máme v sobě jistý pohybový kód.
V principu chceme využívat hlavně zadní a vnější část těla pro pohyb vpřed, protože je pro nás nejpřirozenější (ač tomu možná nebudeš věřit, tak chodit a hodně se hýbat je pro nás přirozený). Vlivem sedavého způsobu života a nedostatkem pohybu, zařadíme pomyslnou zpátečku a začnem se hrbit a používat hlavně svaly na přední a vnitřní straně těla. A krom toho je tělo ve značný kompresi. Takže nám jde o dekompresi, hezky to všechno vytáhnout abychom měli v kloubech dostatek prostoru na pohyb.
Goata je taková mapa – ukážeš tělu kudy vede cesta a ono pak už ví kam a jak se poskládat.
Na trénincích neděláme jen Goatu ale i různé koordinační drilly, práci na rovnováze (např. stoj na jedné noze), pohybové hry a partnering – práci s parťákem. Protože tam venku mimo tělocvičnu (ve sportu nebo v reálném světě), nejsme zavření v dokonalém prostředí. Musíme reagovat a interagovat s prostředím a ostatními lidmi.
