BCAA vs EAA A OPRAVDU JE POTŘEBUJEME SUPLEMENTOVAT?

BCAA vs EAA a opravdu je potřebujeme zařazovat?

Přijdeš na trénink a začneš makat o sto šest, ale už v první půlce zjistíš, že výkon a síla mezi sériemi jde rychle dolů?
Nebo jsi naopak někdo, kdo by rád vybudoval trochu svalové hmoty ale příliš se ti ve snaze toho dosáhnout nedaří?

Čím by to mohlo být?

Možná bych si položil otázku jestli dostatečně spím, jsem odpočatý, dostatečně hydratovaný a jím kvalitní a celistvé potraviny.Pokud jsou odpovědi na předešlé otázky kladné a můj výkon na tréninků stále není nic moc,  tak může stát za to vyzkoušet před a během tréninku zařazení EAA (esenciální aminokyseliny). Ve fitness kruzích se k podpoře síly a hlavně budování svalové hmoty často propagují BCAA (větvené aminokyseliny). Jsou ale opravdu tak skvělé jak se povídá?

Pro pochopení je potřeba uchopit to v malinko širších souvislostech.

BCAA jsou 3 esenciální aminokyseliny, ze kterých je nejdůležitější leucin – ten startuje procesy k tvorbě svalové hmoty. Ovšem důležité je zde slovíčko startuje. Na následnou tvorbu svalů je totiž zapotřebí kompletní spektrum esenciálních aminokyselin, kterých je pro dospělého člověka 8 (EAA).

BCAA tedy zvyšují proteosyntézu (tvorbu bílkovin) svalů, ovšem za předpokladu přitomnosti zbylých esenciálních aminokyselin.
Pokud je některá aminokyselina v nadbytku, tělo má zásoby ze kterých zbylé aminokyseliny doplní. Tyto zásoby jsou ovšem omezené a je potřeba je časem doplnit.

A proto samotná suplementace BCAA nijak zásadně budování svalové hmoty nezvýší, a při nadužívání udělá spíše pravý opak, protože k samotné regeneraci a tvorbě svalů je potřeba kompletní spektrum bílkovin.

Snaž se tedy jíst kvalitní celistvé potraviny obsahující bílkoviny. Pro běžného člověka bude stačit pouze tato rada pro zajištění všeho potřebného. Pokud si ale někdo, kdo opravdu tvrdě trénuje (nároky na regeneraci totiž stoupají), můžeš zkusit zařadit před a během tréninku i kvalitní EAA.